Dne 14. 5. 2019 navštívila třída A 2. B spolu s vyučující Mgr. Ing. Kateřinou Beranovou Národní technické muzeum v Praze. Tato exkurze byla realizována pro přiblížení tématu Průmyslová revoluce, věda a technika v 18. století, především vynálezu parního stroje a jeho využití v dopravě.
Žáci zde měli mj. možnost vidět parní lokomotivy, automobily poháněné parním motorem a letouny poháněné parním strojem.
Dne 7. 11. 2018 jsme měli možnost s panem učitelem Ilkem, v rámci hodiny Práva, navštívit soudní jednání. Jeli jsme na Náměstí republiky k Obvodnímu soudu pro Prahu 7. Obžalovaný byl v 13:00 přiveden eskortou a soudní jednání začalo. Paní soudkyně byla velice mladá a šel z ní respekt. Soudní jednání trvalo pouhých 30 minut. Šlo to jako po máslo, jelikož obžalovaný se k zločinu přiznal a nedělal potíže. A z čeho byl obviněn, ptáte se? Z pokusu o krádež 5 velkých Milka čokolád v supermarketu Albert. Divíte se, že za tohle byl odsouzený držen ve vazbě? To jsme se divili i my. Odsouzený však nemá rodinu ani práci a za podobné zločiny byl souzen už nesčetněkrát. Byl mu udělen trest odnětí svobody na dobu 6 měsíců. Když skončilo soudní jednání, měli jsme možnost zeptat se na své otázky a dozvědět se toho mnohem víc. Například, že opravdové soudní jednání je naprosto něco jiného, než to v televizi. Závěrem bych chtěla poděkovat panu učiteli, že nás s sebou vzal a těšíme se na další jednání.
Dne 16. června 2018 jsme se vydali na náš týdenní studijní pobyt ve španělské Salamance. V ranních hodinách jsme se sešli na letišti Václava Havla, odkud jsme ve skupině pěti studentů a dvou učitelů odcestovali. Už při cestě jsme zjistili, že se sešla skvělá parta. Po dlouhé dvanáctihodinové cestě jsme se dostali na místo, kde jsme se měli po dobu sedmi dní zdokonalovat ve španělském jazyce. Při příjezdu na nás čekaly naše hostující rodiny, se kterými jsme se vydali do našich nových domovů. Po ubytování jsme společně poobědvali a seznámili se. V podvečer celá naše skupinka vyšla na komentovanou prohlídku po Salamance s naším nejoblíbenějším průvodcem Diegem.
Další den jsme navštívili Madrid společně se skupinou polských studentů. Po dlouhém chození, návštěvách nejrůznějších památek a exkurzi v muzeu, jsme si s paní profesorkami dali zasloužený a skvělý oběd. V Madridu jsme bohužel nestihli tolik, kolik bychom si představovali, ale i tak jsme byli nadšení a moc se nám to líbilo.
V pondělí jsme šli poprvé do školy. Výuka nám začínala pokaždé v 9:30, probírali jsme gramatiku, která probíhala hodinu a půl a s konverzací ji dělila desetiminutová přestávka. Přes veškeré obavy, jsme se rychle zapojili do výuky. Výklad učitelů byl srozumitelný a lehce pochopitelný. Díky tomu jsme se naučili i něco nového. Po výuce následoval oběd v našich rodinách. Odpoledne jsme šli na prohlídku katedrál, památek a parků v Salamance.
Po úterním vyučování a obědě jsme navštívili muzeum historických artefaktů města, poté Muzeum Art Deco, kde jsme měli možnost ochutnat španělskou sladkou pochoutku - Churroz. Jedná se o smažené těsto, které se namáčí v čokoládě. Pro našeho sportovce Martina to bylo něco, co si může dovolit jen zde, ale i tak mu to velmi chutnalo. Mezitím jsme si také vyzkoušeli tančit salsu, při které nás kluci překvapili svým talentem. Večer nás čekala Ruta de tapas. Navštívili jsme čtyři různé bary, ve kterých jsme tyto tapas ochutnávali.
Začátek druhé poloviny našeho společně stráveného týdne byl ve znamení celodenního výletu do města Segovia a Ávila. V Segovii byl překrásný akvadukt, v Ávile jedno z nejstarších a největších opevnění Evropy.
Ve čtvrtek jsme po škole dostali možnost projevit své výtvarné nadaní, když jsme malovali ornamenty na kachličky. K našemu údivu jsme zjistili, že výtvarné umění nejspíš nebude naší silnou stránkou, a tak alespoň nemusíme litovat výběru střední školy. Poté jsme šli posedět do jedné z našich oblíbených kaváren.
V pátek jsme měli poslední hodiny gramatiky a konverzace. Odpoledne jsme se vydali na prohlídku kláštera San Esteban, kde jsme si připadali jako ve světě Harryho Pottera. Poté jsme hráli proti našim polským spolužákům hru, která spočívala v tom, co vše jsme si o malebném městečku zapamatovali a jak dokážeme komunikovat. Vytvořili jsme několik skupinek a se zadáním, které jsme dostali, jsme vyrazili do ulic. Při hře jsme se velmi bavili a užili jsme si ji. Když jsme večer přišli domů, naposledy povečeřeli s rodinou a zabalili kufry, už jsme jen odpočívali na zítřejší cestu.
Sobota byla o smutném loučení jak se Salamancou a celým Španělskem obecně, tak s naší skvělou partou v čele s učitelkami. Vzhledem k tomu, že se sešla skvělá parta, bylo loučení opravdu těžké.
Prožili jsme báječný týden plný dobrodružství, navštívili nová místa, něco nového se naučili a u všeho se náramně bavili. Díky tomu máme spoustu krásných vzpomínek, na které nikdy nezapomeneme.
Dne 2. května podnikla třída A1. B výlet do Jílového u Prahy s cílem sestoupit do podzemí návštěvou staré zlaté štoly.
Dne 11. 6. 2018 se třída A 1.B zúčastnila exkurze v Archivu Kanceláře prezidenta republiky, který uchovává dokumenty všech československých a českých prezidentů.
Navštívili jsme depozitář i badatelnu. Viděli jsme listinné dokumenty, např. Benešovy dekrety s podpisy všech členů vlády, fotografie, ale i trojrozměrné archiválie (vyznamenání a řády).
Potom jsme se vydali na prohlídku Pražského hradu. Žáci si ve skupinkách připravili zajímavé informace o vybraných objektech.
V těchto zdařilých akcích chceme pokračovat.
Třetí květnové dopoledne, kdy si maturanti lámali hlavy nad didaktickým testem z českého jazyka, jsme se třídou A3.A využili k návštěvě Průhonického parku, který je národní kulturní památkou a památkou UNESCO. Slunce se sice zpočátku schovávalo za mraky a chvílemi se zdálo, že zmokneme, ale jarně rozkvetlý park byl i navzdory tomu výjimečnou potěchou pro oko. Když se potom vyčasilo, nebylo už procházce po tomto unikátním přírodně krajinářském výtvoru co vytknout. Do Prahy jsme se vrátili příjemně osvěženi a odpočati.
Studenti managementu sportu ze třídy S1 měli v pátek 9. března možnost nahlédnout do zákulisí největší sportovní společnosti v České republice Prague International Marathon, spol. s r. o., která každoročně pořádá mezinárodní pražský maraton, řadící se mezi nejprestižnější na světě. Studenti se v konferenčním sále Emila a Dany Zátopkových seznámili se samotným ředitelem RunCzech italským manažerem Carlem Capalbem. Ten je provedl po firmě, ukázal jim první Running Mall na světě (unikátní místo, kde najdete vše, co běžec potřebuje) a po osvěžujícím občerstvení je zavedl do běžeckého sálu, kde se čtyři z nich zúčastnili závodu na 15 minut. Vítězem se stal Matěj Vít a od Carla Capalba získal jako dárek startovné na příští běžecký závod. Všichni studenti si odnesli nejen sportovní batůžek s volným vstupem do Running Mallu, ale také chuť aktivně se zapojit do běhu společnosti. Ať už jako běžci, dobrovolníci, nebo budoucí manažeři.
Dne 4. března 2020 navštívila třída A 1. B spolu s vyučující Mgr. Ing. Kateřinou Beranovou v rámci předmětu Společenské vědy expozici 1918-1938: První republika ve Veletržním paláci. Jedná se o sbírkovou expozici, která vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918-1938. Součástí expozice jsou také díla Paula Gauguina a Vincenta van Gogha z proslulé francouzské sbírky, kterou československý stát nakoupil krátce po svém založení ve 20. a 30. letech 20. století. Oba zmínění malíři trpěli závažnými psychickými problémy. Návštěva této výstavy tak doplnila aktuálně vyučované téma Psychické choroby a poruchy. Vyučující předmětu Společenské vědy doplnila prohlídku výkladem o životě, díle a charakteru psychických problémů obou těchto umělců.