Dne 18.9. se třída A2.C vydala na Malou Stranu do kostela sv. Mikuláše.
Cestou jsme měli možnost vidět různé památky například sloup Nejsvětější Trojice přímo před kostelem, nebo jsme také měli malý výhled na Pražský hrad. Díky skvělé komentované prohlídce jsme se dozvěděli informace o svatém Mikulášovi, a i o barokních prostorech katedrály. Na konci jsme měli čas na pořízení fotografií z tohoto krásného místa.
Na konci června 2024 se 44 studentů naší školy vydalo na sedmidenní jazykový kurz do anglického přímořského města Ilfracombe. První den nás čekala dlouhá cesta, ale na trajektu přes kanál jsme si všichni dali pravou anglickou snídani a Dover nás přivítal slunečným počasím.
Když jsme dorazili do cíle naší cesty, viktoriánského Ilfracombe, prošli jsme si historické centrum i pláž a zažili jsme plavbu lodí podél pobřeží.
Každý další den byla dopoledne výuka v místní jazykové škole a odpoledne výlet do okolí.
Navštívili jsme tak například zábavní park Milky Way, malebnou vesničku Clovelly se strmými uličkami, nebo města Lynmouth a Lynton, která spojuje unikátní vodní lanovka. Prošli jsme se taky podél moře ve Valley of the Rocks.
Šestý den našeho výletu jsme celý strávili v Londýně. Od autobusu jsme po řece Temži jeli lodí až k Shakespearovu divadlu Globe, viděli jsme katedrálu svatého Pavla, náměstí Trafalgar Square i ikonický Big Ben. Zkusili jsme si i jízdu nejstarším metrem na světě a v podvečer jsme autobusem vyrazili zpátky domů. S Anglií jsme se symbolicky rozloučili na trajektu, kde jsme všichni měli možnost ochutnat fish and chips. Snad nám příští rok zase vyjde tak skvělé počasí!
V předposledním červnovém týdnu se studenti španělštiny druhých a třetích ročníků zúčastnili studijně - poznávacího výletu do katalánské Calelly. Program byl opravdu nabitý a kromě dopolední výuky, jsme si stihli prohlédnout to nejlepší z Barcelony, projet se lodí či navštívit slavnou katedrálu v Gironě.
Ve dnech 30. dubna 2024 – 4. května 2024 jsme se se 45 studenty 1. – 3. ročníků vydali na cestu do střední Itálie prozkoumat dvě města oplývající krásnou architekturou, nekonečnými sbírkami umění a bohatou historií. Navzdory tomu, že nám moc nepřálo počasí a po celou dobu našeho pobytu v Itálii bylo chladno a deštivo, nenechali jsme si zkazit náladu a snažili jsme se vidět co nejvíce. Pro některé studenty byla velkým zážitkem také krátká procházka podél rozbouřeného moře.
První den jsme strávili ve Florencii. Vystoupili jsme před bazilikou Santa Maria Novella a vydali se přímo na náměstí Piazza del Duomo, kde jsme mohli obdivovat mramorovou fasádu baptisteria a katedrály Santa Maria del Fiore. Odsud jsme pokračovali kolem údajného Dantova domku na náměstí Piazza della Signoria s palácem Vecchio, Neptunovou kašnou a replikou Michelangelovy sochy Davida. Poté jsme se prošli po ponte Vecchio obsypaném zlatnickými krámky. Vyvrcholením naší florentské procházky byla návštěva galerie Uffizi s mistrovskými díly špičkových středověkých a renesančních umělců, mezi nimiž nechyběli Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci, Raffaello Sanzio, Tiziano Vecelli nebo Caravaggio.
Další dva dny byly věnovány objevování Říma. Prohlédli jsme si nejznámější antické památky – Colosseum, Forum Romanum, Pantheon a Trajánův sloup, vystáli si několikahodinovou frontu do baziliky sv. Petra ve Vatikánu, prošli se od fontány Čtyř řek na náměstí Navona k fontáně di Trevi, pokochali se výhledem na krásně nasvícené večerní Španělské schody. Nakonec jsme vystoupali na poněkud megalomanský památník Viktora Emanuela II., odkud se nám naskytl výhled na celé věčné město – Řím.
Třešničkou na tiramisu naší italské cesty byla noční zastávka v Sieně, kde jsme se pod vedením pana Koťátka vydali ztemnělými a ztichlými středověkými uličkami na Piazza del Campo. Na tomto místě, jež je považováno za jedno z nejkrásnějších náměstí na světě, jsme si dali poslední rozchod, abychom si mohli v klidu a každý podle vlastních preferencí vychutnat poslední italskou kávu, cappuccino, dortík nebo zmrzlinu.
Chtěl bych poděkovat všem členům učitelského doprovodu – Mgr. Šárce Stehlíkové, Mgr. Ondřeji Koťátkovi a Míše Remešové – za perfektní spolupráci, stejně tak i všem zúčastněným studentům za příjemné chování během celého zájezdu. Věřím, že jsme si všichni přivezli spoustu nových zážitků.
Mgr. Tomáš Chaloupka
21. prosince 2023 vyrazily třídy A1.A a A2.B se svými třídními učiteli na jednodenní výlet do saské metropole Drážďan. Navzdory nepřízni počasí jsme si užili jak návštěvu Rezidenčního paláce, kde jsme si prohlédli sbírky uměleckých výrobků, šperků, zbraní a historických oděvů, tak procházku po zdejších památkách, mezi kterými nemohly chybět zámek Zwinger, kostel Frauenkirche a Semperova Opera. Vánoční atmosféru jsme pak nasáli na tradičních adventních trzích, kde se kromě vánočních štól, perníčků a různých dalších saských pochutin prodávaly také zajímavé řemeslné výrobky ze skla, keramiky a porcelánu
Dne 6.12. třída A3B navštívila Novou scénu Národního divadla - představení Valérie a týden divů.
Představení bylo velmi zdařilé a studenti byli obohaceni o kulturní zážitek.
Kolik peněz se vybralo během veřejné sbírky na stavbu Národního divadla? Kolik váží kovová protipožární opona? Kolik je žárovek v lustru nad hledištěm? Kdo jsou múzy a uměny a jaký je mezi nimi rozdíl? Odkud přijely kameny, které spočinuly v základech „Zlaté kapličky“? Čím se liší dnešní budova od té, která byla zprovozněna r. 1881 a krátce nato vyhořela?
Odpovědi na všechny tyto otázky a mnoho dalších zajímavých informací se dověděli studenti 3. ročníků 7. a 15. 11. 2023 na komentované prohlídce historické budovy Národního divadla. Především ale mohli během procházky od podzemních prostor přes hlediště a hlavní foyer až po terasu s dvojicí trig obdivovat velkolepou architekturu a působivou malířskou a sochařskou výzdobu, která je dodnes výstavní skříní českého umění 2. poloviny 19. století.
Na konci června se skupina čtyřiceti studentů a tří pedagogů vydala na týdenní jazykový pobyt do anglického Chesteru. Každé dopoledne se studenti učili angličtinu na místní univerzitě, odpoledne jsme pak společně poznávali krásy Anglie a Walesu. Při svém putování jsme navštívili fotbalový stadion v Liverpoolu, prošli se po stopách Beatles, absolvovali prohlídku Chesteru se skutečným Římanem, projeli se lodí po akvaduktu v Llangollenu, a nakonec strávili celý den v Londýně. Studenti byli ubytováni v anglických rodinách, takže si denně procvičovali angličtinu v běžných situacích. Domů jsme si přivezli kromě pěkných zážitků i poznání, že bez angličtiny to nejde - alespoň v Anglii a Walesu ne..
Na konci června jsme se se studenty druhých a třetích ročníků vydali na týdenní studijní pobyt do španělské Salamanky.
Program bych prakticky celodenní, studenti se dopoledne účastnili vyučování a odpoledne jsme s průvodcem Luisem objevovali památky tohoto malebného historického města, které se nachází severozápadně od Madridu a pyšní se nejstarší univerzitou v celém Španělsku.
Studenti měli příležitost vyzkoušet si přípravu španělského pokrmu “tortilla de patatas”, zažít si kroky salsy či atmosféru během cesty po “tapas” a především vyzkoušet si naživo, zda své nabyté vědomosti dokáží i v praxi zúročit.