V rámci 9. lekce, která se váže ke španělské gastronomii, jsme připravovali guacamole.Jedná se o pokrm pocházející od Aztéků a v překladu znamená avokádová salsa. Používá se jako pomazánka nebo i jako přísada k dalším jídlům. My jsme ji jedli s tzv. nachos. Každý měl za úkol přinést svou ingredienci. Pecky, které nám z avokád zbyly, jsme dali naklíčit a třeba nám vyroste třídní strom-avokádo A2B.
V úterý 2. května 2023, kdy maturanti psali didaktické testy z matematiky a z anglického jazyka, navštívili žáci ostatních tříd naší školy v rámci protidrogové prevence v kině Cine Star Anděl filmové představení Banger.
Tento film je intenzivní generační výpovědí zaměřenou především na téma drog, ale také na úskalí výběru cesty za snem a vlivu okolí na mladého člověka. Na pozadí rapové hudby, která se dnes stává pro mládež masovou a trendy záležitostí, se tvůrci filmu pokusili otevřít debatu o zneužívání drog a jejich mnohdy fatálním dopadu na mladé uživatele, pramenícím často z neznalosti, důvěřivosti či neinformovanosti. Celý film byl natočen na mobilní telefon, hlavními aktéry jsou mladí herci (Adam Mišík, Marsell Bendig, Anna Fialová aj.), a proto má výsledný snímek svým tempem a unikátností velmi blízko k mladé generaci a má jí co sdělit.
Po skončení filmu proběhla přímo v sále beseda, které se zúčastnily dvě osoby spojené s tvorbou tohoto filmu: adiktoložka Gabriela Vágner, odbornice na léčbu závislostí, jíž prošly poradnou desítky závislých mladých lidí, a z herců Marsell Bendig, čerstvý držitel ocenění Český lev za vynikající herecký výkon právě v tomto filmu.
Se třídami S2 a A2A jsme se v rámci lekce o jídle pokusili tentokrát společně vyrobit z avokáda mexický jednoduchý dip Guacamole, který se dá konzumovat jak s bagetou, tak i třeba s oblíbenými tortilla chips. Vše se povedlo a výsledek mnohé mile překvapil.
Akce „Křížem krážem španělské kultury“ se zúčastnili studenti prvního ročníku S1,třetích ročníků, konkrétně třídy A3C a A3D ve studiu Itaka dne 26.4.2023 Jejím cílem bylo studenty seznámit se španělskou kulturou.
Program byl rozdělen do tří částí. První část se týkala španělského folklóru především flamenca. Druhá část byla věnována španělské literatuře a třetí část španělské geografii a kulturním zajímavostem.
Po společném koncertu byli studenti rozděleni na menší skupinky, ve kterých se věnovali různým aktivitám např: skládání slepé mapy Španělska či srovnávání ostatních jazyků ve Španělsku. Studenti si také vyzkoušeli nejrůznější rytmické hudební nástroje: hra na cajón, hra na kastaněty a palmas – tleskání . Nechyběla ani literární knihovnička, která studentům připomněla významné španělské autory a jejich díla.
Kdo dával bedlivě pozor, nalezl odpovědi v závěrečném kvízu. Někdo si i připlatil španělské pochutiny tzv. tapas
V uplynulém měsíci se naši žáci zúčastnili v rámci projektu Divadlem k demokracii dvou tvůrčích dílen v Divadle Archa.
20. března se studenti A4.A zúčastnili dílny dokumentárního divadla pod vedením Jany Svobodové. Díky postupům používaným v umělecké tvorbě jsme si prohloubili schopnost soustředit se, vnímat citlivě své okolí, naslouchat, přistupovat k partnerovi s respektem. Věřím, že dílna bude mít pozitivní efekt na klima třídy a kvalitu vzájemné komunikace.
24. dubna navštívila třída A2.A dílnu DidaDivu. Jedná se o kartonové didaktické loutkové divadlo, které je díky své jednoduchosti dobře využitelné i ve výuce. Na rozdíl od prefabrikovaných loutkových divadel máme v DidaDivu možnost vytvořit si vše podle svých představ – od scény přes postavy až po drobnější rekvizity. Žáci připravili v malých skupinkách zhruba tříminutová představení inspirovaná klíčovými motivy Erbenovy básnické sbírky Kytice. Měli tak možnost prozkoumat toto téma kreativním způsobem a uvědomit si hlubší souvislosti. Zároveň byly pořízeny videozáznamy jejich inscenací, které budou publikovány na youtube.
Obě dílny byly našimi žáky hodnoceny velmi pozitivně.
Dne 3.4. 2023 naše třída A3.C zavítala na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy na simulované soudní jednání.
Byli jsme si vyzkoušet, jak vypadá takové soudní řízení. Skoro každý z nás měl svoji roli a myslím si, že se všichni svých rolí krásně ujali. Byli zde soudci, obžalovaný, státní zástupci, obhájci, soudní znalkyně a samozřejmě také svědci.
Soudní jednání probíhalo bez problémů.
Soudní řízení bylo vedeno proti obžalovanému Martinu Bodnáru (Ondra Skribuckij), protože se dopustil trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, jelikož dva dny před jízdou požil na oslavě složení maturity se svými přáteli drogy.
Za dva dny po oslavě jel večer s kamarády z kina a projel na červenou. Zastavila ho policejní hlídka, která ho podrobila nejdříve dechové zkoušce na alkohol a poté testu na omamné látky. Test na drogy byl pozitivní, ale Martin si myslel, že droga, kterou předevčírem požil, už nebude v testech prokázána. Opak byl pravdou.
Soud mu uložil zákaz řízení motorových vozidel na 12 měsíců, 300 hodin prospěšných prací a peněžitý trest ve výši 20 000 Kč.
Z mého pohledu jako reportérky z řad veřejnosti byl soud v celku rychlý a každému se jeho role velmi vydařila.
Natálie Brabcová A3.C
Dne 27. března 2023 měli ruštináři ze tříd A1.B, S1, A2.A a A3.A možnost zúčastnit se představení v rámci festivalu Jeden svět na školách. Projekce dokumentárního filmu „Mladí Rusové na útěku“ se uskutečnila v kině Světozor, které se nachází ve Vodičkově ulici blízko Václavského náměstí. Po příchodu jsme se usadili a zazněla úvodní slova koordinátorky, ve kterých nás zasvětila do podstaty a zákulisních informací o filmu, který následoval.
Film nám zprostředkoval pohled na první dny ruské invaze na Ukrajinu, kde jsme se hned v prvních snímcích dozvěděli o hlavním protagonistovi Jegorovi, který prostřednictvím sociálních sítí dává najevo odpor vůči stávající situaci v Rusku a nesouhlas se „speciální vojenskou operací“ na Ukrajině. Po vlnách výslechů způsobené jeho veřejným protestem usoudil, že by bylo lepší Rusko kompletně opustit, načež první odletěla jeho rodina a Jegor tak také učinil po jeho posledním výslechu u soudu.
Po skončení filmu následovala beseda s humanitární pracovnicí ruské národnosti, která dlouhodobě pobývá v Čechách. Byla nám nabídnuta možnost se zeptat na otázky, které nás napadly od natáčení a obsahu filmu až po celkové dění v Rusku. Dotazů bylo spoustu a všechny byly velice zajímavé. Myslím si, že celá projekce byla velice poučná, ukázala nám další pohled na současnou situaci a dozvěděli jsme se mnoho nových informací.
Lucie Kristýna Milá, A3.A
Ve dnech 24. 2. a 28. 3. 2023 se pro všechny němčináře ze třetích a čvrtých ročníků uskutečnila interaktivní prezentace "Do Německa na zkušenou".
Studentka vysoké školy, která má bohaté osobní zkušenosti s vycestováním do zahraničí, seznámila naše studenty s možnostmi studia a stipendií např. ve studijním programu Erasmus, s nejrůznějšími aktivitami zaměřenými na rozšiřování jazykových znalostí a informovala je také o různých formách pracovního uplatnění v Německu, Rakousku, ale i jiných zemích. Dále si studenti zahráli několik her, během kterých poznali například některé zvláštnosti bavorského a rakouského nářečí nebo si ověřili znalost germanizmů používaných v češtině. Nejvíce se aktivně zapojili v druhé části prezentace, kdy se pomocí svých mobilních telefonů zúčastnili soutěžního klání (3 kvízy na Kahoot) ve znalostech o Německu.
Mgr. Jana Glaserová
Ve dnech 14. a 15. února 2023 proběhla v rámci prevence postupně ve všech třídách 1. ročníku dvouhodinová přednáška nprap. Petry Zelenkové (Policie ČR, oddělení prevence Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy). Přednáška byla zaměřená na trestní odpovědnost mladistvých, alkohol, návykové látky a kyberprostor (podvodná jednání, zneužití účtů, pomluvy a šíření poplašných zpráv).
Mgr. Jana Glaserová
Jedná se o divadelní představení, které v Divadle U Hasičů navštívili ve čtvrtek 26. 1. 2023 všichni žáci 2. ročníku.
Britská televizní stanice BBC mapovala před několika lety osudy osvětimských vězňů a narazila tehdy i na příběh Kláry Brodyové (1920 – 2007), židovské ženy, která jako jediná ze své rodiny přežila věznění v jednom z nejhorších koncentračních táborů. Po válce se přestěhovala na sever Čech a nikdy svým blízkým o válce nevyprávěla. To, že byla vězněna v Osvětimi, připomínalo jen číslo 3847, vytetované na jejím předloktí. V roce 1985 sedla Klára k psacímu stroji a zcela bez emocí popsala své zážitky z té doby. Vznikl příběh, který svou věcností a strohým popisem zvěrstev páchaných na vězních děsí a dojímá. A právě tento příběh dívky, která jako jediná z patnáctičlenné rodiny přežila útrapy transportu, selekci, mučení i pochod smrti, měli možnost naši žáci zhlédnout v podání souboru litvínovského divadla. Zajímavostí je, že hlavní roli Kláry ztvárnila vnučka skutečné Kláry Brodyové.
Jana Glaserová