Naši žáci vyhráli krajské kolo soutěže Ekonomický tým 2021. Postoupili do celorepublikového kola.
H.
Naše Obchodní akademie Holešovice ve dnech 2. a 3. června 2021 uspořádala sportovní dny ve Stromovce pro první ročníky. První den se běžel orientační běh týmů, kde rozhodovaly rychlé nohy ve spojení se smyslem pro orientaci, na konci byl na běžce nachystaný také pan Kutěj se svými otázkami na sport a všeobecný přehled. Toto sportovní klání nakonec vyhrálo družstvo ze třídy S1 ve složení: Bezouška, Kohák, Kořínek a Kozák. Druhý den byla soutěž mezi třídami na pěti stanovištích, kde se čerpalo nejen z fyzických a duševních fondů, ale v neposlední řadě byla potřeba i spolupráce mezi spolužáky. V rámci stanovišť jste našli disciplíny jako pavučina, plavba na voru, luštění šifer a hádanek, či chůze po slacklajně. Tento boj nakonec ovládla třída A1, které se vyplatilo táhnout za jeden provaz a vyhrála nejvíce disciplín. Podle ohlasů se jednalo o povedenou akci a doufám, že se nám podaří uskutečnit více takových.
Petr S.
Ve čtvrtek 5. 12. 2019 se uskutečnil jednodenní poznávací zájezd do krásného bavorského města Norimberku, které je známé nejen svými památkami a historickou spojitostí s Karlem IV., ale také svými vánočními trhy s proslulými norimberskými klobásami či perníčky. Prošli jsme se historickým centrem, navštívili jsme světoznámé muzeum hraček, prohlédli si interiéry císařského hradu. Odpoledne následovalo na vánočních trzích osobní volno, které každý využil po svém, většina asi nakupováním vánočních dárků.
Zájezdu se zúčastnilo 44 žáků naší školy, výraznou převahu měli žáci prvních a druhých ročníků. Myslím, že se výlet vydařil a že všichni večer z autobusu vystupovali unaveni, ale spokojeni.
Dne 2. 12. 2019 třída A2. A navštívila veřejnoprávní Českou televizi se sídlem na Kavčích horách v Praze.
Měli jsme možnost nahlédnout do některých studií, byli jsme informováni o krocích, které předcházejí a provázejí zpracování a přípravu televizního vysílání.
Uvědomili jsme si, že je opravdu rozdílné být před televizí nebo v televizi.
Dne 19. listopadu 2019 navštívila třída A4.B v rámci předmětu Moderní dějiny výstavu „Listopad 1989 v pražských ulicích“ v Muzeu hl. města Prahy.9. listopadu 2019 navštívila třída A4.B v rámci předmětu Moderní dějiny výstavu „Listopad 1989 v pražských ulicích“ v Muzeu hl. města Prahy.
Expozice zahrnovala např. fotografie, dopisy a televizní reportáže z doby od 17. listopadu do 29. listopadu. Mohli jsme si prohlédnout i uniformy bývalých příslušníků StB.
V druhém patře muzea nás zaujal Langweilův model Prahy a výstava fotografií s názvem „Objektivem fotografa Jovana Dezorta“
Ze všech nabízených výletů jsem si vybrala vyjížďku do německého Berchtesgadenu. Zlákala mě návštěva Orlího hnízda a cesta do solných dolů.
V pondělí v 5.30 jsme se sešli u školy a společně autobusem vyrazili vstříc dobrodružství. Než jsme dojeli do cíle, bylo několik zastávek. Všichni jsme byli rádi, že jsme ve zdraví dorazili k Orlímu hnízdu, nejprve jsme si však prohlédli stálou expozici Institutu soudobé historie o dějinách Obersalzbergu a nacionálněsocialistické diktatuře. Součástí expozice jsou dokumenty, fotografie, plakáty a také komplex bunkrů.
Nejvíce mě zaujal výtah, který nás vyvezl na vrchol hory – do Orlího hnízda.
Po prohlídce Orlího hnízda nás autobusy pro hromadnou přepravu lidí svezly k našemu autobusu a jím jsme se již jeli ubytovat. Ubytování bylo krásné.
Hned druhý den ráno jsme vyrazili na pěší túru. Autobus nás zavezl do prostřední stanice lanovky, kterou jsme se nechali vyvézt na horu Janner. Museli jsme však ještě kousek vyšlápnout, abychom mohli na vrcholu obdivovat přírodu pěkně z výšky.
Pak jsme jen scházeli zase zpět k prostřední stanici lanovky. Po cestě nás potkaly překážky v podobě sněhu nebo krav, které nehodlaly uhnout z cesty, a tudíž jsme je museli obejít.
Když jsme dorazili do autobusu, všichni padli vyčerpáním. Rozchod ve městě a pobíhání za suvenýry nás rychle probralo. Večer jsme se už jen navečeřeli a šli spát.
Poslední den jsme uklidili a opustili naše pokoje a jeli se podívat do soutěsky. Mezi skalami tekla voda. Překvapila mě její síla.
Poté jsme zamířili do kostela v blízkém městečku.
Zážitek, na který jsem se nejvíce těšila, byl před námi - solné doly.
Museli jsme se obléci do černých kombinéz.
Posadili nás do vozíků a jeli jsme hluboko do dolu. Poznali jsme, jak se těží sůl a sklouzli jsme se na velkých dřevěných klouzačkách.
Následovala už jen zastávka v obchodě, abychom si zakoupili potraviny na cestu domů a neměli hlad.
Kolem desáté hodiny večer jsme dorazili do Prahy ke škole, rozloučili se a už se těšili domů do postele.
Kateřina Roučková, žákyně S2 (mírně upraveno)
V rámci projektu Multikulturní výchovy a vzdělání jsme 9. června – 13. června 2019 navštívili Itálii – region Trentino – Alto Adige, Dolomity.
Žáci se seznámili s životem na rodinné farmě a propojeností se zdejším cestovním ruchem. Navštívili jsme města Bruneck
(historické centrum, hrad a působivý válečný hřbitov z 1. světové války), dále pak Brixen (historické centrum, české stopy v Brixenu).
K tomu dále patří nezapomenutelné výhledy z vrcholů Strudelkopf, Peachenjoch a oblast Tre cime di Lavaredo a úžasná atmosféra, která panovala po celou dobu zájezdu.
Všichni žáci byli velmi, velmi spokojeni, a s neopakovatelnými zážitky jsem se 13. června vrátili zpět do Prahy
Ráda bych se s vámi podělila o zážitky z výletu do Rakouska, který jsme se školou podnikli 4.-6.června 2019.
Vše začalo před budovou školy už v 5:30 ráno, odkud nás čekala šestihodinová cesta autobusem, kterou většina z nás prospala. Náš první výšlap směřoval k vrcholu Almkogel, odkud jsme pozorovali úchvatné výhledy na horská jezera. Po dlouhé cestě jsme se mohli za odměnu vykoupat v jezeře Krottensee. Následoval odjezd na ubytovnu pro mládež v cílovém městě Bad Gastein. Tady jsme dostali čtyřlůžkové pokoje a v jídelně už na nás čekali s výbornou večeří. Večer jsme vyplnili sportovními aktivitami, někdo hrál fotbal, jiní zase ping pong, někteří byli rádi, že si mohou po náročném dni jen tak odpočinout a nabrat síly na další den, protože nás čekala celodenní túra.
Druhý den začal budíčkem v sedm hodin ráno a snídaní ve stylu švédského stolu. Pak jsme se pěšky vydali do vesnice Dorfgastein a lanovkou jsme vyjeli na zasněženou horu Fulseck. Během jízdy jsme málem vystoupili na špatné zastávce. O kolik kilometrů by se pak naše stoupání na vrchol prodloužilo si ani nechci představovat. Cesta zpátky pak byla nekonečná, ale veselá nálada nás neopouštěla, zvlášť když jsme se mohli zkoulovat a někoho i vyválet ve sněhu, je přece léto!
Po úmorném sešlapu jsme se pak na ubytovně navečeřeli a poté nás naše průvodkyně překvapila nabídkou navštívit místní termální lázně. Ve vodě teplé jako ranní káva si naše namožené svaly krásně odpočinuly. A celý večer jsme pak završili na ubytovně tanečkem na rozloučenou. Další den byl totiž posledním dnem našeho pobytu.
Probouzíme se do slunečného rána, které slibuje nové zážitky, čekají nás totiž ještě další výlety. Po vydatné snídani se balíme a opouštíme ubytovnu, která nám tři dny byla zázemím. Vyrážíme na prohlídku soutěsky Kitzlochklamm, proběhneme městečko Bad Gastein, kde se kocháme pohledem na třístupňové vodopády. Poslední zastávkou před odjezdem domů je město Gmunden, kde nás zastihne obrovská průtrž mračen a my se celí promáčení uchylujeme do autobusu. Stále prší, ujíždíme domů, ale náladu si nenecháme zkazit. Za doprovodu ukulele zpíváme skoro celou cestu. Až v pozdních večerních hodinách autobus trochu ztichne, ale to už jsme v Praze, zpět před školou, doma.
Na Obchodní akademii Holešovice jsem strávila čtyři roky a popravdě jsem si nikdy nemyslela, že po maturitě ještě se školou budu chtít mít něco společného. Ovšem výlet do Rakouska byl opravdu úžasným a nezapomenutelným zážitkem.
Děkuji škole za možnost jet na zájezd plný dobrodružství a zajímavého poznání.
Kateřina Kohoutová, A4. C
V druhém červnovém týdnu jsme společně se žáky prvních a druhých ročníků a několika maturanty prožili tři krásné dny v italských provinciích Jižní Tyrolsko a Belluno (a dvě méně příjemné celonoční cesty autobusem).
Po celé tři dny pobytu jsme si užívali hlavně horskou krajinu během turistických aktivit v Dolomitech a sousedních Zillertalských Alpách. Zdolávali jsme úzké kamenité cestičky, přeskakovali nebo brodili horské bystřiny, přecházeli jsme kluzká sněhová pole, abychom mohli obdivovat kouzelné výhledy na majestátní hřbety Alp, bizarně hranaté tvary Dolomit i do hlubokých údolí, pomrkávajících na nás tu a tam blankytnými oky ples.
První den jsme strávili v Dolomitech lehkým výstupem z Platzwiese na Strudelkopf, mnohé z nás ale nejvíc okouzlilo jezero Pragser Wildsee v údolí pod ním. Druhý den jsme se vydali lanovkou na Jochtal, odsud vystoupali na Peachenjoch a sestupem přes horská luka Fane Alm se vrátili zpět. Protože jsme se na rozdíl od předchozího dne během tohoto výletu nepohybovali v Dolomitech, nýbrž v Zillertalských Alpách, mohli jsme si povšimnout výrazně odlišného charakteru obou masivů. Třetí den nás čekal návrat do Dolomit v podobě okruhu kolem věžovitého vrcholu Tre Cime.
Díky ubytování na rodinném statku v Rodenecku, kde mimochodem každá večeře byla kulinárním zážitkem, a večerním návštěvám měst Brunecku, Brixenu a okolí jezera Misurina jsme měli možnost seznámit se s místní kulturou a stylem života. Jistě nikomu z nás neuniklo, že zatímco Jižní Tyrolsko žije v rakouském rytmu okořeněném tím nejlepším z Itálie, stačí přejet pár kopců do sousední provincie Belluno a ocitneme se v Itálii se vším všudy.
Pro mě osobně byl nejkrásnějším zážitkem, jakousi třešničkou na špičatém dortu Dolomit, poslední výlet kolem Tre Cime. Zároveň si uvědomuji, že během tohoto výletu si někteří naši žáci sáhli na dno svých možností. Kvůli strachu z výšek a klouzajícímu sněhu se pro ně desetikilometrová cesta stala velmi náročnou zkouškou. Slouží jim ke cti, že v této zkoušce obstáli na jedničku. Nejenže se dokázali se svým strachem a únavou srdnatě poprat a pokračovat dál, ale zcela spontánně si také začali vzájemně pomáhat a díky tomu všichni došli úspěšně do cíle. To považuji za mnohem důležitější než fyzickou zdatnost, možná dokonce za to nejcennější, co se žáci mohli na naší výpravě naučit, neboť v horách, stejně tak jako v životě, platí, že do úzkých se může dostat kdokoliv, i ten nejsilnější a nejrychlejší, a pak mu může zachránit život pomoc někoho podceňovaného, zdánlivě slabého a pomalého.
Dne 14. 5. 2019 navštívila třída A 2. B spolu s vyučující Mgr. Ing. Kateřinou Beranovou Národní technické muzeum v Praze. Tato exkurze byla realizována pro přiblížení tématu Průmyslová revoluce, věda a technika v 18. století, především vynálezu parního stroje a jeho využití v dopravě.
Žáci zde měli mj. možnost vidět parní lokomotivy, automobily poháněné parním motorem a letouny poháněné parním strojem.